Saaremaa Stonehenge

15,00 

Laos

Kirjeldus

Karl Kello

On öeldud nii, et megaliitkultuur on üks eeldusi, mille põhjal määratleda kultuurrahvast. Hoolimata sellest, et kuulume jääajajärgsesse ühtsesse Põhjala kultuuriruumi, ei peeta tõsisemate jälgede otsimist megaliitkultuurist, rääkimata millestki nii eksklusiivsest kui muinasobservatooriumid, Eestis siiski kuigi mõttekaks tegevuseks. Ja seda vaatamata asjaolule, et megaliitkultuur ulatus meie lähialadele Skandinaavias ja meist möödagi ning et jäljed sellest on Eesti pinnal olemas. Üheks selliseks on meie arheoloogide poolt täiesti mööda vaadatud muinasobservatoorium Põhja-Saaremaal, Meiustes.

Muinasobservatoorium asub Kaali järvelt alguse saaval atraktiivsel turismimarsruudil Karja kiriku ja Panga panga vahepeal. See kant tõusis merest kuus-seitse tuhat aastat tagasi. Praegu on mereni umbes kilomeeter. Orienteeritud on see suvise-talvise päikeseseisaku järgi, koosneb kuuest-seitsmest-kaheksast kiviringist, kümnetest erisuunalistest kiviridadest, moodustades maagilisi kujundeid ja isegi ühe kivilaeva… Väikesel alal on koos erinevas suuruses ja eri värvi kivid, meetrikõrgustest püstkividest kuni teise mehe sauna suuruste mürakateni.

Meiuste megaliitstruktuur oli nähtavasti päikese- ja kuuobservatoorium (või vastupidi). Suure kiviringi kaksteist kivi peaksid tähistama Päikese ja Kuu äärmisi tõusu- ja loojangupunkte horisondil. Pühapaik hõlmas kivikalendrit, tervistavat allikat, matusekohta ja muinassadamat – nagu kiviaegsete n-ö täiskomplektsete observatooriumide puhul üldiselt kombeks. Kuivõrd see ajukeskus asetus esialgu mere kaldale, mis hiljem – palju hiljem – sai karjamaaks, pole maaparandus seda rikkunud, mingil määral vaid põllundus, ehitus javaranduseotsijad.

Meiuste megaliitstruktuur rajati 5000-2500 aastat tagasi, mis on väga kõva sõna ka üleeuroopalises kontekstis, kus muinasobservatooriumid on muide päris tavalised asjad. Miks mitte vähemalt üritada taastada oma koht vanade kultuurrahvaste seas. Ajalugu kohustab!

Sisukord
Sõna saateks. Meiuste memoraat 9
Sissejuhatus. Kas siis selle maa kivid … 15
Saaremaa muinasobservatoorium 22
Suveöö unenägu, talveöö unenägu 38
Meiuste muster: nagu taevas, nõnda ka maa peal 52
Iisaki intihuatana 59
Igal kivil oma lugu 78
Kui taevas oli palju madalamal 98
Saare suured nõiad 115
Pythagoras, Hyperborea Apollon 137
Templirüütlid Saaremaal: kuhu nad siit kadusid? 147
Kalevipoja tegevusareaal Saaremaal 169
Kuressaare meridiaan, maailma meridiaan 188
Soela salasadam 193
Soovitatavat kirjandust 207
Register 210

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Saaremaa Stonehenge”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga