ruunide märgid ja nimetused

Ruunide tähendused

1. Fehu (või feah/fe)

Häälik: f
Jumalus: Freyr, Freyja.

Element: tuli (+ maa)
Värv: tulipunane
Taim: nõges
Puu: leedripuu
Loom: kari, lehm, kass
Lind: pääsuke

Sümbol: kari, rikkus
Tõlgendamine: omandi ruun. Võtmesõnaks on õnn, jõukus, edu, rikkus, väärtused, vallasvara. Jõukuse ja õitsengu ruun, soovide täitumine. See on kasum, edu igas mõttes, mis tagab saavutatu edasise arengu ja suurendamise.
Kasutamine: Kasutusala:  ruun aitab saavutada ja suurendada materiaalset heaolu, kiirendab edu saavutamist. Seda tuleks rakendada ka siis, kui on vaja meelitada oma äriplaanide elluviimiseks uusi võimalusi, leida lisakanaleid hüvede saamiseks jne. Fehu ruuni kasutamisel pidage meeles, et selle tegevus peab olema suunatud kindlale eesmärgile. See tähendab, et see ei aita teil kunagi lihtsalt rikkaks saada. “Rikas olemine” on liiga abstraktne mõiste, mis võib tähendada kõike. Teie soovid peavad olema äärmiselt konkreetsed.

2. Uruz (või ur)

Häälik: u
Jumalus: Thor

Element: maa
Värv: punane
Taim: sammal
Puu: kask
Loom: tarvas (ürgveis)

Tähendus: tarvas (ürgveis) Seega jõud, visadus, vaprus. Kasutatakse ka tervendamisel.

Võtmesõnad: visadus, jõud, algatusvõime, tervis. Uruz hävitab vanad aegunud vormid, tulles meie ellu tugevuse, loomuliku jõu ja muutumise. Kus on jõudu, seal pole stagnatsiooni.

3. Thurisaz 

Häälik: th
Jumalus: Thor

Element: tuli
Värv: punane
Taim: ohakas
Puu: laukapuu
Lind: albatross

looduse ruunikaart

Tähendus: hiid. Seega on ta kõige ohtlikum ja tugevam ruun.

Kasutatakse kaitseks/rünnakuks

Võtmesõnad – okas, värav, jõud, aktiivne kaitse

Turisaz on iga inimese isiklik valik ja vastutus. Need on mõtisklused, olukorra sügav uurimine, sisekaemus, ainsa õige lahenduse otsimine. Olles oma valiku teinud, peaksite tegutsema kiiresti, jättes selja taha hirmu ja kahtlused.

4. Ansuz

Häälik: A Jumalus: Odin

Element: õhk
Värv: sinine
Taim: punane kärbseseen
Puu: saar
Loom: hunt
Lind: ronk

Tähendus: jumal, kord, intelligentsus, köidikutest vabanemine.

Kasutamine – Ruun aitab teravdada tundlikkust ja peeneid vibratsioone, suurendab sisemist nägemist, esoteerilisi võimeid, aitab mediteerida ja omandada salateadmisi.

5. Raidho (või rad/reid)

Häälik: R
Jumalus: Thor

Element: õhk
Värv: punane
Taim: arnika
Puu: tamm
Loom: kits
Lind: kotkas

Tähendus: ratsutamine. Seega reisimine, rütm, sõitmine, liikumine, peremees olemine ja otsustamine.

Kasutamine – kõige parem kasutada reisimiseks mõeldud talismanides, kuna selle sümboolne tähendus on edasiliikumine, rütm, pidev dünaamika. See aitab ületada teel tekkivaid raskusi, mitte peatuda ja igal juhul edasi liikuda.

6. Kenaz (või cen/kaun)

Häälik: K või C
Jumalus: Hemidal/Freyja

Element: tuli
Värv: oranž
Taim: vägihein
Puu: mänd
Lind: öökull

Sümbol: tõrvik, valgus ja tuli.
Tõlgendamine: õppimine, õpetamine, kunst, kindlustunne, varjatu välja toomine.

Kasutamine – ruuni tuleks kasutada juhtudel, kui on vaja leida väljapääs ummikust ehk pimedusest väljapääsemiseks. Kenaz valgustab teed ja hajutab pimedust, võimaldab teil keskenduda ka asjadele, mida te pole varem märganud. See maagiline ruun aitab äratada intuitsiooni ja leida lahendust olukordades, kus tavaline loogika ebaõnnestub ehk aitab leida probleemile ebastandardse ja originaalse lahenduse. 

7. Gebo (või gifu)

Häälik: G
Jumalus: Odin

Element: õhk
Värv: sinine või kuldne
Taim: võõrasema
Puu: saar
Loom: härg

Tähendus: Partnerlus, kingitus, ohverdus, vahetus, ühendamine. Osutab siirast ja viljakate suhete võimalusele. Otsige liitlasi ja tegutsege nendega üheskoos, meeskonnana.

Kasutamine: see ruun aitab sünteesida mitme inimese pingutusi, suurendades nende jõudu. Tänu sellele, et ruun suudab kombineerida vastandlikke energiaid, kasutatakse seda armastuse amulettides, armuloitsudes, kui ka armuliitu kaitstes.

8. Wunjo (või wynn)

Häälik: W või V
Jumalus: Odin

Element: maa
Värv: kuldne
Taim: lina
Puu: saar

“Kui Wunjo ilmub, olete õigel teel ja peaksite oma praeguste toimingutega jätkama! “

Tähendus: õnn, edukas lõpetamine, soovitud saavutamine.
Kasutamine: Wunjo ruun on alati positiivne, kogub kosmosest positiivseid energiaid ja suunab need kavandatud eesmärgi saavutamiseks. Seda ruuni saate kasutada mis tahes amulettides ja talismanides, nii materiaalse heaolu saavutamiseks, kui ka inimsuhetes psühholoogiliste probleemide lahendamiseks, kuna see aitab luua inimeste vahel vaimset sidet.

9. Hagalaz (või haegl, hagall)

Häälik: H
Jumalus: Hella/Holda

Element: vesi (rahe)
Värv: hall
Taim: koeranaeris
Puu: jugapuu
Lind: hani

“Hagalaz kutsub meid muutuma, saavutama vabadust ja edasist arengut.”

Tähendus: rahe. Viitab purustavale jõule ning alateadvusele. Vastab mütoloogias Ragnarök´ile ehk maailma lõpule.

Kasutamine: Hagalaz on hävingu ruun, seetõttu kasutatakse seda seal, kus on tungiv vajadus šokiteraapia järele. Näiteks kui inimene on sattunud kellegi negatiivse mõjusfääri ega suuda sellest vabaneda. Hagalaz puhastab tee uueks alguseks, hävitades täielikult vana maailma.

10. Nauthis (või need, naudr)

Häälik: N
Jumalus: Skuld

Element: tuli
Värv: must
Taim: ussitar
Puu: pöök
Loom: orav

Ruun soovitab raskustele ja hirmudele vastu astuda ning iga samm täpselt läbi mõelda, sest teise katse tegemiseks ei pruugi jõudu ja vahendeid jätkuda.

Tähendus: häda, raskus ja puudus ning vastupanu sellele olukorrale. See, kas saate selle, mida soovite, sõltub teie tegevusest selle saavutamiseks.
Kasutamine: Nauthist kasutatakse rünnakute tõkestamiseks ja kaitseks pettuse ja reetmise eest. Ruuni soovitatakse kasutada nendes olukordades, kus on vaja kannatlikkust, vastupidavust ning kui on vaja teha kõvasti ja tõhusalt tööd. See aitab vastu pidada rasketes tingimustes, ületada raskusi jne. Ruuni kasutatakse ka armumaagias, kuna see sümboliseerib armastuse vajadust.

11. Isa (või is)

Häälik: i
Jumalus: Verdandi, Rind, Skadi

Element: vesi
Värv: valge
Taim: koerapöörirohi
Puu: lepp
Loom: põhjapõder
Lind: lumekakk

Sümbol: jää
Tõlgendamine: seisak, mis külmutab käimasolevad sündmused, peatab mõneks ajaks kõik välised muutused ja suunab kogu elujõu sissepoole. See on varjatud arengu periood, mis eelneb ärkamisele.
Kasutamine: ruuni kasutatakse armumaagias, kui on vaja jahutada kellegi tundeid või külmutada olukord ja  et varuda õige lahenduse leidmiseks veidi aega. 

12. Jera (või ger, or).

Häälik: J, Y
Jumalus: Verdandi, Rind, Skadi

Element: kõik elemendid
Värv: roheline
Taim: rosmariin
Puu: tamm

Sümbol: aasta, viljasaak
Tõlgendamine: asjade muutumine ja aja kulg. Õigetpidi ruun- kiire edasiliikumine, pööratuna -aeglane liikumine.
Kasutamine: aitab saavutada seda, mida õigusega omaks pead ehk saada oma tegude eest vilju. Sel põhjusel kasutatakse seda sageli õigluse amulettides nt. kohtus. Ruuni on hea kasutada ka siis, kui oled mõnda ettevõtmisse palju investeerinud  ja nüüd tahaks korralikkult tulu saada. See ruun aitab kaasa jõupingutuste mitmekordistamisele ja soodne tulemusega saagi saamisele.

13. Eihwas (või eoh)

Häälik: E
Jumalus: Skadi, Ullr, Odin

Element: õhk
Värv: roheline
Taim: alraun
Puu: jugapuu
Loom: siil
Lind: haigur

Sümbol: Yggdrasil ehk maailmapuu
Tõlgendamine: tasakaal, valgustumine, surm, elupuu ja vastupidavus
Kasutamine: ruuni kasutatakse kaitseks negatiivsete energiate eest või juhul, kui on vaja tungida käimasolevate sündmuste sügavustesse ja jõuda olemuseni, algpõhjuseni, avastada seoseid kõigil tasanditel. 

Seda ruuni kasutatakse psühholoogiliste probleemide lahendamiseks,  inimese terviklikkuse taastamiseks, välis- ja sisemaailma tasakaalustamiseks. 

Eihwas ruuni koos teiste ruunidega saab kasutada amulettides aedade või köögiviljaaedade kaitsmiseks.

14. Pertho (või peorth)

Häälik: P
Jumalus: Nerthus

Element: vesi
Värv: hõbedane
Taim: belledonna
Puu: jalakas
Lind: haigur

“Perthro ilmumine näitab teile, et peaksite mõtisklema oma senise elutee üle. Nüüd on aeg vabaneda vanadest koormatest, et muretult elada. Õppides lahti laskma, ootab teid tulevik, mis on täis vabadust ja arenguvõimalusi. Niimoodi tehes loobud turvalisusest, kuid õpid oma hirmudele vastu astuma ja probleemidele rahulikult reageerima.”

Sümbol: sünd, saladused, emakas ja kott millest võetakse välja ruunid, alateadvus, karmaühendused ja mõnel juhul ka surm.
Tõlgendus: saatus, juhus, salapära ja muretus
Kasutamine: tervendamiseks – naiste haiguste ravis, aga ka sünnituse hõlbustamiseks mõeldud amulettides. Ruun aitab tungida minevikku, mõista enda ja teiste karmat. Toob ennustamisel õnne.

15.Algiz (või eolk, yr)

Häälik: Z
Jumalus: Heimdal, Valküürid

Element: õhk
Värv: vikerkaarevärvid
Taim: jugapuu
Puu: pihlakas
Lind: tuvi
Loom: põder

Sümbol: kaitse
Tõlgendamine: Kaitse, enesekaitse, instinkt, rühmatöö ja eestkoste
Kasutamine:  kaitseb kurja silma, kahjustuste, kurjade vaimude eest. Lisaks annab see ruun inimesele võimaluse mitte kaotada pead, jääda alati rahulikuks ja vaoshoituks. Ruun aitab luua “otseühenduse” vaimse maailmaga –ka ruuni kuju meenutab inimest, kes tõstab käed palveks taeva poole. 

16. Sowulo (või sigil, sol)

Häälik: S
Jumalus: Balder, Sol

Element: õhk
Värv: kuldne
Taim: puuvõõrik
Puu: kadakas
Lind: kotkas
Loom: lõvi

“Sowilo päike äratab sinus julge Lõvi, et võidelda südamest oma lähedaste eest. Kasvab enesekindlus, aga vahel ka ego. Püüdlus kõrgemale ja kaugemale jõuda eeldab, et vana peab järele andma.”

Sümbol: päike ja naiselik
Tõlgendus: tervis, au, ressursid, võit, terviklikkus, puhastus, päike, elujõud, tuum
Kasutamine: kiireks läbimurdeks, edu saavutamiseks olukordades, kus on vaja “valgustuda”, energiataseme tõstmiseks. Seda saab kasutada ka talismanides, mille eesmärk on kaitsta kurja silma ja kahjustuste eest.

17. Teiwas (või tyr).

Häälik: T
Jumalus: Tyr

Element: õhk
Värv: helepunane
Taim: käoking
Puu: tamm
Lind: vares
Loom: hunt

Sümbol: taevavõlv, nool
Tõlgendamine: Mehisus, õiglus, juhtimine, loogika, võitlus, visadus ja julgus.
Kasutamine: ruun esindab võitu, toob õnne, aitab ületada keerulisi olukordi, murda läbi hädadest.  Tuleb meeles pidada, et selle ruuni mõju on küll  võimas, kuid siiski lühiajaline ja suunatud eranditult konkreetsele olukorrale. Ruuni saab kasutada kohtuasjade võitmiseks mõeldud amulettides või olukordades, kus on vaja saavutada õiglus. Kuna ruun sümboliseerib mehelikku põhimõtet, kasutatakse seda sageli armumaagias, näiteks mehe armastuse ligimeelitamiseks.

Berkana (või beorc, bjorkan)

Häälik: B
Jumalus: Berta, Holda

Element: maa
Värv: roheline
Taim: südamerohi
Puu: kask
Loom: karu
Lind: luik

looduse ruunikaart

Sümbol: Maaema, hoolitsemine, kask
Tõlgendus: naiselikkus, viljakus, tervenemine, taastumine, sünd, kasv ja loomine.
Kasutamine: soovitatakse kasutada emadel, et kaitsta lapsi kurja silma eest. Samuti on ruuni amulett kasuks ka rasedatele, aitab kaasa raseduse õigele kulgemisele. 

Ruun on seotud kasvu ja arenguga, seetõttu kasutatakse seda sageli põllumajandusmaagias või juhtudel, kus on väga oluline, et areng kulgeks sujuvalt.

Berkanat kasutatakse tervendamisel paljude haiguste raviks, aitab avastada  peidetud võimalusi enesetervendamiseks, soodustab efektiivsemat ravi, kõrvaldades  ravimite ebasoovitavad tagajärjed, nt. allergiat või muid kõrvalnähte. 

Ruuni kasutatakse ka armumaagias, näiteks abielusidemete – või sõpruse tugevdamiseks.

19. Ehwas (või eoh)

Häälik: E
Jumalus: Freyr, Freyja ja teised kakskikjumalused

Element: maa
Värv: roheline
Taim: ristirohi
Puu: saar
Loom: hobune
Lind: albatross

Ehwas keskendub kahe jõu harmoonilisele koostööle. See võib olla suhe kahe kaksiku vahel, kellel on eriline side. Kuid see võib tähendada ka sidet mehe ja naise vahel.

Sümbol: hobune, abielu
Tõlgendamine: transport, liikumine, progress, usaldus ja muutused
Kasutamine: Ruuni tuleks kasutada seal, kus on vaja ohtlik hetk kiiresti kõrvaldada või alustada mõne kiireloomulise ettevõtmisega ilma pikema ettevalmistuseta, see tähendab hädaolukordades. Ruun toob õnne amuletina, edendab võitu jooksudel, ratsaspordis või kergejõustikus.

20. Mannaz (või man, madr)

Häälik: M
Jumalus: Heimdal

Element: õhk
Värv: sinine
Taim: porrulauk
Puu: iileks
Loom:
Lind: kull

Mannaz tähistab koostööd, sest koos oleme tugevamad. Mannazi soovitus on mitte rabeleda üksi vaid küsida nõu ja võtta vastu abi.

Sümbol: Inimene ja inimkond, tagurpidi- vaenlane
Tõlgendamine: koosolemine, individuaalsus, sõprus, ühiskond, koostöö ja abi
Kasutamine: Mannaz aitab koguda enesekindlust, uskuda oma võimetesse ning annab  juurde suhtlemisoskust. Mannaz paljastab oma täieliku potentsiaali koos teiste ruunidega, mis “parandavad” selle mõju. Mannazi kasutatakse ka armumaagias – armastusloitsudes.

21. Laguz (või lagu, logr)

Häälik: L
Jumalus: Nertus

Element: vesi
Värv: rohekas-sinine
Taim: porrulauk
Puu: korvipaju
Loom: hüljes
Lind: part

Sümbol: järv, ürgvesi, tunded. Õigetpidi tõus, pööratult – mõõn.
Tõlgendamine: intuitsioon, emotsioonid, vool, uuenemine, unistused, lootused ja hirmud.
Kasutamine: see talismanina kasutatav ruun annab inimesele intuitiivsed võimed, aitab arendada ettenägemis- ja ettekuulutusannet. Ruuni saab kasutada kõikjal, kus on vaja tekitada segadust ja luua illusiooni – näiteks näitlejad, loomingulised isikud jne. Lisaks on see väga kasulik naistele, kuna võimaldab säilitada ilu ja värskust aastaid, vältides paljusid nahaga seotud probleeme. Selle ruuni amulett, muudab naise seksuaalselt atraktiivsemaks ja naiselikumaks.  Kuigi ruun on seotud veega, ei tasu seda merereisidel kaitsva talismanina kasutada, kuna seda seostatakse ka pettuste, libedate olukordade ja ebaõnnestumistega.

22. Inguz/ingwaz (või ing)

Häälik: N, G
Jumalus: Freyr/Freyja

Element: vesi, maa
Värv: kollane, roheline
Taim: käbihein
Puu: õunapuu
Loom: metssiga
Lind: kägu

Tõlgendamine: eesmärgid, kasv, muutus, terve mõistus, lõpetamine ja laienemine
Kasutamine: initsiatsiooni, viljakuse, armastuse ja seksuaalsuse sümbol. Inguziga talismanid tõmbavad ligi energiaid, mis suurendavad saaki, loominguliste projektide ja ideede elluviimist. See ruun muudab inimese seksuaalselt atraktiivseks,  eriti naised ja annab seksuaalset jõudu. Tervendamises kasutatakse seda ruuni peamiselt viljatuse raviks (koos Perthi ja Berkana ruunidega) ja impotentsuse raviks (Berkana ja Teyvaz) 

23. Othila (või ethel)

Häälik: ei ole
Jumalus: Odin

Element: maa
Värv: punane
Taim: karikakar
Puu: viirpuu
Loom: lõhe
Lind: ronk

looduse ruunikaart

Tähendus: päritav maa, aadellik. Millegi kindlustamine ja keskendamine. Loob kokkukuuluvustunde.

Kasutamine: Ruun näitab isiklikku vara, sugulusõigusega kuuluvat omandiõigust. Seetõttu kasutatakse seda maja, korteri või krundi kaitsmiseks . Odal võib aidata stabiliseerida kogu pere rahalist olukorda, selle maagilised omadused võimaldavad meelitada energiaid, mille eesmärk on tugevdada hõimu-, vaimseid ja materiaalseid sidemeid. Lisaks toob see ruun edu elamu ehitamisel.

24. Dagaz (või daeg)

Häälik: D
Jumalus: Loki, Heimdal

Element: tuli
Värv: punane
Taim: salvei
Puu: kuusk
Loom: hirv
Lind: põldlõoke

Sümbol: vikerkaaresild, päikesetõus, päev
Tõlgendus: ärkamine, kindlus, valgustumine, lõpuleviimine, lootus ja usaldus
Kasutamine: sümboliseerib üleminekut uude olekusse. Seda ruuni tuleks kasutada siis, kui olukord ei jõua kuidagi lõpufaasi või olete väga huvitatud sündmuse edukast lõppemisest. Olge valmis, sest pööre võib teie elu radikaalselt muuta! 

Lenna Looduse ruunikaardid e-poes

Teised ruunid ja ruunikaardid e-poes