Tähelood: tähtkujud ja inimesed

15,00 

Laos

Kirjeldus

Anthony Aveni

Enne nutitelefone olid meil raamatud, enne raamatuid olid meil joonistused koopaseintel või pühades templites, nende sõnumeid võimendasid nüüdseks kaduma läinud jutud. Kui tead, kuhu taevalaotuses vaadata, näed seal armastust ja reetmist, sõprust ja vaenu, maailma loomist ja selle kadu.

Erinevalt ülejäänud maailmast oli taevas puhas ja täiuslik – ideaalne elupaik jumalatele. Taevane aeg rullus lõpututes tsüklites ja ennustas saatust. Kas oleks veel paremat viisi kiigata aja nurga taha tulevikku? „Tähelood” on kultuuriline taevaatlas, mis sisaldab maailma rahvaste seas põlvest põlve edasi antud tähistaeva-muistendeid. Neis lugudes kajastuvad mitte üksnes Vana-Kreeka ja Vana-Rooma müüdid, vaid ka Ameerika, Aasia ja Okeaania põlisrahvaste legendid.

Anthony Aveni on astronoomia, antropoloogia ja Ameerika põlisrahvaste uuringute emeriitprofessor Colgate’i ülikoolis ning üks arheoastronoomia ja kultuuriastronoomia rajajaid.

Raamatu eestikeelse väljaande juhatab sisse kultuuriloolase ja folkloristi Marju Kõivupuu eessõna:

„Eestlaste astraalmütoloogia ja rahvaastronoomia ei ole pääsenud rahvusvahelisele areenile keelebarjääride tõttu, kuid lugedes Anthony Aveni ladusat ja seoseid loovat käsitlust maailma rahvaste astraalmütoloogiatest ning nende interpreteerimisvõimalusest tänaste teadmiste valguses, tekkis nii mõnigi kord pisuke äratundmisrõõm – ühed või teised motiivid leiduvad ju ka meie oma pärimuses, nii vähe või palju, kui seda on õnnestunud läinud põlvedelt talletada. Ning iga uus interpretatsioon rohkem või vähem tuttavatel teemadel, nii ka Anthony Aveni käsitlus astraalmütoloogia maailmast, rikastab meie kultuuripilti ja mõtteilma, virgutab edasi mõtlema ja diskuteerima. Mis ongi ju humanitaaria sügavam mõte.”